Skočit na obsah
Skočit k navigaci

Zubní hygiena pro děti

Proč mají mít děti své zubní pasty?

Leckoho by mohlo napadnout, že speciální zubní pasty pro děti jsou něco jako reklamní trik. Skutečnost je ale jiná, rozdělení zubních past podle věku má svá zdravotní opodstatnění.

Nejdřív vás asi napadne, že odlišnost spočívá v chuti. Ano, zubní pasty pro malé děti mají různé ovocné příchutě, jako například známá Signal Kids. Hlavním rozdílem mezi „dospěláckými“ a dětskými zubními pastami je však v obsahu fluoru.

Fluor je velmi důležitý prvek v boji proti zubnímu kazu, nejen u dětí. Uvádí se, že snižuje kazivost až o 30 %. Při správném čistění zubů dvakrát denně se zvyšuje přítomnost fluoru ve slinách vždy na několik hodin denně, a tím se zvyšuje prevence a ochrana zubů proti kazu. Proto fluor obsahuje většina zubních past.

Dětské pasty ovšem obsahují fluoru méně, protože malé děti mají tendenci zubní pastu polykat. Při klasickém obsahu fluoru, který je u dospělých třikrát a v některých případech i pětkrát vyšší, by se děti tímto prvkem doslova předávkovaly.

„Fluor je pro zuby velice příznivý prvek. Jeho chemickým začleněním získává sklovina větší odolnost proti zubnímu kazu. Jeho nadbytek ale může způsobovat naopak nepříznivý vývoj skloviny. Proto je potřeba u dětí dbát na jeho optimální množství obsažené v zubních pastách,“ říká zubní lékař MUDr. David Kadlec z domažlické zubní ordinace.

Proto jsou zubní pasty jiné pro děti v předškolním věku, jiné pro školáky a jiné pro rodiče. Při výběru se proto vždy podívejte na popis složení na obalu. Již zmíněná zubní pasta Signal Kids je například pro děti do šesti let, zatímco školáci mezi sedmým a třináctým rokem mohou používat jemně mátovou pastu Signal Junior.

„V tomto věku by se už mohl chlapec nebo dívka o svůj chrup starat sám. Ale víme, že nyní má dítě často svůj vlastní názor, který nemusí být zrovna shodný s názorem rodičů a dosavadní péče o chrup se může zhoršit. Zároveň se v ústech začínají objevovat stálé zuby, které musí vydržet na celý život, a proto důslednou péči vyžadují. Z toho důvodu se doporučuje ještě i v době prvních několika školních let alespoň občas zkontrolovat, jak dobře dítě své zuby čistí, “ dodává doktor Kadlec.

Důležité je také správné množství pasty. Nemusíte to vůbec přehánět, předškolákům stačí množství pasty velké jako hrášek, školáci už mohou pokročit k fazoli.