Skočit na obsah
Skočit k navigaci

Poradna

MUDr. David Kadlec

V roce 2008 promoval na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, obor stomatologie. Od téhož roku až do současnosti pracuje v soukromé zubní praxi v Domažlicích (Kadlec dent, s.r.o.). Je členem sněmu České stomatologické komory, účastní se řady českých i zahraničních vzdělávacích akcí. V roce 2009 absolvoval stáž na implantologické klinice v Hradci Králové u doc. MUDr. Šimůnka. Kromě běžné zubní péče se zaměřuje především na estetickou stomatologii a využití implantátů v zubním lékařství.

Dotazy pro zubního lékaře

1. dotaz: Dobrý den, mám vyloženě citlivé zuby okolo krčků, vadí mi i studený vítr, o zmrzlině nebo naopak třeba horkém čaji ani nemluvě. Používám už léta elektrický kartáček. Může být chyba v tom? A jakou zubní pastu bych měla používat?

Odpověď: Dobrý den, citlivé zubní krčky mohou vznikat nesprávnou technikou čištění zubů a k tomu může docházet ručním čištěním stejně jako používáním elektrického kartáčku. Váš zubní lékař Vám může pomoci zjistit, co je pravděpodobnou příčinou Vašich problémů, a podle toho se pokusit nějaké řešení najít. Nicméně v každém případě je vhodné nejprve vyzkoušet volně dostupné pasty na citlivé zubní krčky. Jednou z nich je například Signal Sensitive Expert. Podobné projevy mohou mít závažnější příčiny v ústech, a proto nedojde-li po nějaké době užívání pasty ke zlepšení nepříjemných pocitů, doporučuji stav konzultovat se zubařem.

2. dotaz: Pěkně zdravím a mám dotaz – chceme naši dvouletou holčičku naučit, jak se čistí zoubky. Jsou nějaké speciální kartáčky nebo pasty i pro takhle malé děti? Co byste prosím doporučili?

Odpověď: Dobrý den, je dobře, že se snažíte naučit své dítě ústní hygieně od raného dětství. Doporučuji pořídit si kartáček s jemnými vlákny určenými speciálně pro děti a na něj nanést malé množství zubní pasty pro nejmenší. Takové pasty mají příjemnou chuť a optimální složení. Ve věku Vaší dcerky děti pastu často polykají, a proto musí pasta obsahovat méně fluoridů než ostatní. Takové požadavky splňuje například pastička Signal Kids (pro věk 2-6 let). Hlavní je vše provádět citlivou a nenásilnou formou, aby dítě nezískalo k dentální hygieně odpor.

3. dotaz: Zdravím Vás. Přiznám se, že jsem svými zuby trošku posedlá a nejraději bych si čistila zuby pětkrát denně. Používám také zubní nit a ústní vodu, ale na to není vždy čas. Chci se zeptat, kolikrát denně má smysl čistit si zuby a je nějaká pasta, která pomáhá čistit mezizubní prostory?

Odpověď: Myslím, že není potřeba čistit zuby pětkrát denně. Pokud si najdete čas na čištění zubů ráno, v poledne a večer, pak to jistě bude dostačující. Raději ale používejte měkčí kartáček a provádějte čištění správnou technikou. Zubní nit a ústní voda patří mezi velice příznivou součást péče o ústa a rozhodně je doporučuji. Co se týče zubní pasty, aktuálně se na trhu objevila novinka Signal Expert Protection Complete, která obsahuje mikrogranule a také látky obsažené v ústní vodě: mohla by pro vás být tou pravou.

4. dotaz: Jaký vliv má na zuby časté pití koly? Existuje něco, co zvýší ochranu zubů při jejím pití nebo po něm?

Odpověď: Kola je nebezpečná svým kyselým pH, které vede k „rozpouštění“ povrchu zubu. Obsahuje kromě kyseliny citronové také nebezpečnější kyselinu fosforečnou. Škodlivost lze snižovat neutralizací kyselého pH. V průběhu konzumace by to znamenalo například ředit takovou limonádu vodou nebo jinými nekyselými nápoji. Z dlouhodobého pohledu je vhodné zvyšovat odolnost zubu pastami a ústními vodami s fluoridy a chloridem cínatým. Za velmi nevhodné bych ale považoval, kdyby těsně po vypití koly byly zuby okamžitě čištěny kartáčkem. Chemicky už narušený povrch zubů by tak byl kartáčkem mechanicky ještě více destruován. Příznivější by asi v tu chvíli bylo vyplachovat ústa vodou, mlékem nebo ústní vodou. Je ovšem otázka, zda není vhodné omezit konzumaci kolových nápojů vůbec.

5. dotaz: Dobrý den, chci se zeptat, do jakého věku má smysl dávat na zuby rovnátka?

Odpověď: Měnit postavení zubů je možné v každém věku. I dospělý člověk se může rozhodnout pro korekci zubů rovnátky. V mladším věku jsou však posuny většinou snazší, rychlejší i stabilnější.

6. dotaz: Zdravím a chci se zeptat – má smysl chodit na preventivní zubní prohlídky, když už mě léta žádný zub nebolí a nemám žádné problémy?

Odpověď: Rozhodně ano. Mnoho problémů se zuby většinou začíná, aniž by o sobě daly vědět bolestí nebo jiným subjektivním příznakem. Pravidelné kontroly zahrnující také rentgenové vyšetření odhalí včas kazivé ložisko, které je pak snáze vyléčeno. Podchycení kazu v časném stádiu také snižuje riziko vzniku komplikací. Preventivní prohlídky zahrnují i kontrolu dásní a sliznic. Také odstranění zubního kamene je jejich důležitou součástí. Proto preventivní prohlídky doporučuji.

7. dotaz: Mám 14 měsíční holčičku, která má 5 zoubků. Zatím jí je čistím bez pasty jen vodou (kartáčkem, který si dávám na prst), jak poradila zubařka. Kdy je ten správný čas přejít na nějakou šetrnou pastu pro takto malé dětičky? Děkuji za radu.

Odpověď: Je moc dobře, že se snažíte o důslednou ústní hygienu Vaší holčičky.
To nejlepší, co pro její současný i budoucí chrup můžete udělat, je právě každodenní čištění ústní dutiny. Kartáček nasazený na prst je ve věku Vaší holčičky určitě dobrá volba. Zoubky můžete také otírat vatovou štětičkou, gázou nebo čistou bavlněnou plenkou. Zubní pastu zatím používat nemusíte. Fluór v ní obsažený by mohla polykat a neprospíval by jí. Nicméně na trhu již dnes existují dětské pasty bez fluóru, které mají dobrou chuť a mohou dítěti čištění zpříjemnit. Dalším stupínkem jsou pak zubní pasty pro děti ve věku 2 až 6 let, které již obsahují menší množství fluóru. Proto by také mělo být dítě schopno omezit polykání pasty při čištění a umět si po něm vypláchnout ústa.

8. dotaz: 10 let chodím s celou rodinou k zubařce pravidelně 2x do roka. Po 10 letech jsem teď od ní odešla. V květnu 2012 mi léčila šestku nahoře v červenci 2012 mi dávala korunku na zub šestku dole. Upozorňuji, že jsem jí říkala, že mě zub nahoře pobolívá a že chci na rentgen. Odpověděla, že to je zbytečné, že je zub vyléčený. Jelikož mě za měsíc bolely oba zuby a na dovolené na Slovensku jsem 2x navštívila pohotovost a dovolenou předčasně ukončila, tak jsem se k paní zubařce už nevrátila, protože jí nevěřím. Nový pan zubař mi oba zuby v září 2012 vytrhl. Na rentgenu mi zjistil dalších snad 20 kazů pod všemi plombami. Minulý týden mému synovi musel nový pan zubař taky šestku nahoře vyvrtat, vyčistit kanálky a řekl, že má napůl odumřelé nervy. Podotýkám, že syn paní doktorce v květnu 2012 říkal, že ho zub bolí, prý to nic není, jen má zánět dásní. I u syna, kterému je 18 let, objevil minimálně 15 kazů a jen 5 zubů zdravých, což je neuvěřitelné. A to mě čeká ještě komplexní prohlídka dalšího syna a dcery u nového pana zubaře. Nevěřím, že taková hrůza se v puse vytvoří po půl roce. A jen konstatuji, že za celých 10 let nikdo z nás na rentgenu nebyl. Prosím o Váš názor a radu, protože mě to již stálo moc peněz a ještě minimálně 30 tisíc, jak říkal nový pan zubař, stát bude. Kde se mohu domáhat finančního odškodnění? Zuby nám nikdo nevrátí a věřte, že jsem opravdu z paní zubařky zklamaná. Děkuji.

Odpověď: Děkuji za projevenou důvěru. Rentgenologické vyšetření má velký diagnostický přínos a je určitě vhodné jeho zapojení také do preventivních prohlídek, jinak ale bohužel Váš konkrétní případ nemohu takto na dálku dobře posoudit. Nemohou se jednoznačně vyjádřit, jestli Vaše původní paní doktorka v něčem pochybila, nebo na druhou stranu, jestli nový pan doktor není příliš radikální. Pokud jste s novým lékařem spokojena a máte k němu důvěru, pak s ním pokračujte v léčbě. Případně byste mohla stav chrupu Vašeho a Vašich synů konzultovat osobně ještě s jiným zubním lékařem.

9. dotaz: Dobrý den. Mám prosím dotaz. Moje přední zuby jsou prusvitné, mám asi slabou sklovinu. Lze to nějak opravit ...? Nebo bych musela mít korunky, i když mám přední zuby zdravé, jen je mám prusvitné? Děkuji moc za odpověd Jana

Odpověď: Dobrý den. Pokud pozorujete u vašich předních zubů větší průsvitnost v oblasti incizních hran, tedy na tom nejvzdálenějším místě od dásně, pak se s největší pravděpodobností jedná o přirozený jev, který se v různém rozsahu u zdravých zubů vyskytuje a nesouvisí se sníženou odolností skloviny. Pokud se zvýšená translucence vyskytuje na jiných místech, nebo daný jev pozorujete až v poslední době a před tím jste si ničeho podobného nevšimla, pak by bylo vhodné nález konzultovat například při preventivní prohlídce se svým zubním lékařem.

10. dotaz: Dobrý den. Může mi lékařka říct, že mi pryskyřičné korunky (mám nárok na výměnu) neudělá, protože s tím má jen problémy a nabízí keramiku za 4200 kč. za ks? Mám jich na předních zubech 5 a 21000 kč. na zuby které nemusím za pár let mít (vlastní kořeny) mi příjde dost. Nebo je to jen její zlovůle? Pro pryskyřici si mám zajít k jinému lékaři! Zdravotní pojištění platím, tak proč nemám nárok se normálně usmívat a nájíst? Korunky mám asi 4 roky a by jsem spokojený. Nebo chybí mé lékařce taky KORUNKY (české). Děkuji.

Odpověď: Dobrý den. Pokud je Vaše registrující praktická zubní lékařka smluvním lékařem zdravotní pojišťovny, u které jste Vy pojištěn, pak by Vám měla nabídnout také řešení plně hrazené touto pojišťovnou. Pro přední zuby jsou tím právě pryskyřičné korunky. Pokud si jste vědom toho, že nevykazují takovou odolnost a estetickou kvalitu jako jiné korunky, a přesto je žádáte, pak by Vám je Váš lékař měl zhotovit. Pokuste se s paní doktorkou domluvit.

11. dotaz: Dobry den, jiz od unora mam problem s sestkou, uplne se mi pokazila, tak jsem sel ke statnimu doktorovi na opravu. Od unora do srpna se s tim doktor porad jen tak ,patlal, pomerne to bolelo a mockrat pak jen rekl ze se mu ten zub nejak nezda a ze tam da zase vypln. Tak mi dosla trpelivost a navstivil jsem soukromeho lekare. Ty okamzite z rtg zjistili, ze tam predchozi doktor zlomil dva nastroje, ktere nedokazi vyndat a ze mozna pujdou vyndat pod mikroskopem v jine ordinaci. Pokud ne tak mi daji nahradni zub v hodnote 30 tisic. Jaky mam narok na odskodneni v tomto pripade? Dekuji za odpoved

Odpověď: Dobrý den. Bohužel k takové věci nejsem dostatečně kompetentní pro relevantní odpověď. Nicméně každý pacient, který se domnívá, že došlo k etickému, či odbornému pochybení ošetřujícího lékaře, se může obrátit na revizní komisi příslušné oblastní stomatologické komory.

Vložit dotaz