
Co je to gingivitida a co ji způsobuje
Gingivitidu – zánět dásní – způsobuje nahromadění zubního plaku, který dráždí dásně. V počáteční fázi onemocnění dásní může být gingivitida odvrácena, než se změní v periodontální onemocnění. Proto byste se měli mít na pozoru a sledovat případné příznaky, jako jsou zrudnutí, změknutí, krvácení a ustupování dásní, stejně jako zapáchající dech.
Pokud vaše dásně krvácejí při každém čištění zubů, měli byste se neprodleně objednat k vašemu zubnímu lékaři, protože je zřejmě zapotřebí důkladné vyčištění a odstranění tvrdnoucího zubního plaku, měnícího se v zubní kámen. Možná se ptáte, co způsobuje tento velmi rozšířený problém, pojďme se tedy podívat na jeho hlavní příčiny:
Zdravotní změny jako příznak stárnutí
Přestože onemocnění dásní postihuje celou populaci, převažuje u těch starších. Statistiky ukazují, že 70 procent lidí ve věku nad 65 let trpí buď méně závažnou formou tohoto onemocnění, nebo závažnější periodontální nemocí. Stárnutí je přirozené a přináší jisté obtíže, ale není důvod, proč si nezachovat zdravý životní styl i ve vyšším věku. Věnujte pozornost pravidelné péči o zuby v mladším věku, abyste zabránili onemocnění dásní, když budete starší.
Pokud kouříte, měli byste zkusit přestat – zabráníte vzniku některých potenciálních onemocnění, včetně problémů se zuby, a budete žít plnohodnotný život i ve vyšším věku.
Dědičné vlivy
Některým problémům se zuby bohužel nemůžeme zabránit, protože přicházejí jako součást naší genetické výbavy. I přesto, že pravidelně pečujete o zuby, může vás postihnout gingivitida. Nenechte se tím ale odradit: promluvte si s vaším zubním lékařem, protože vám bude schopný poradit, jak konkrétně máte postupovat a navrhne vám způsob péče. Když znáte příčiny a budete se řídit odbornými radami, můžete svoje zuby udržet v dobré kondici.
Vedlejší účinky léčby na ústní dutinu
Při návštěvě lékaře podejte informaci o veškerých lécích, které užíváte. Pomůžete tím diagnóze a medikaci, zejména v případě, že se léčíte na onemocnění srdce, vysoký tlak, diabetes nebo artritidu. Určité léky mají vedlejší účinky, které mohou způsobovat problémy se zuby.
Nejčastější vedlejší účinky na ústní dutinu jsou:
- Sucho v ústech (xerostomie): Sliny brání vzniku infekcí regulací bakterií, ale některé léky mohou zpomalit tvorbu slin, což vede k suchu v ústech a má vliv na zdraví dásní. Váš lékař vám může předepsat přípravky podporující tvorbu slin.
- Zvýšená krvácivost: Aspirin a antikoagulanty (léky snižující srážlivost krve) zamezují vzniku krevních sraženin a snižují riziko infarktu, ale na druhou stranu mohou způsobit krvácení dásní. Pokud tyto léky užíváte, měli byste o tom informovat svého lékaře, aby měl pod kontrolou případné krvácení při chirurgickém zákroku v ústní dutině.
- Bolesti v ústech: Určité léky na regulaci tlaku a antikoncepční pilulky mohou způsobit záněty měkkých tkání v dutině ústní. Požádejte lékaře, zda vám může poradit vhodný způsob ústní hygieny, aby se tyto vedlejší účinky zmírnily.
Jak vidíte, příčiny vzniku gingivitidy mohou být různé. Většinou ji způsobuje zubní plak, někdy souvisí s dalšími zdravotními problémy, ale ať je důvod jakýkoliv, vždy je k dispozici řešení – stačí pravidelně navštěvovat vašeho zubního lékaře a nezapomenout čistit si pravidelně zuby i mezizubní prostory a vyplachovat ústa!
RYCHLÝ TIP
Po každém jídle vypijte dostatečné množství vody; spláchnete tak zbytky jídel a přirozeně zabráníte tvorbě zubního plaku.


Připojte Se V Boji Proti Zánětu

Vaše Otázky Ohledně Zubní Péče
Najděte užitečné odpovědi na vaše otázky ohledně zubní péče v našem rádci, vytvořeném značkou Signal, rodinným expertem na zuby.