Skip to content
Tyto každodenní špatné návyky snižují účinnost vaší péče o zuby a poškozují zubní sklovinu.

" />
Návyky poškozující vaše zuby

Návyky poškozující vaše zuby

Zubní sklovina je jednou z nejtvrdších látek v lidském těle, přesto může být její struktura překvapivě křehká: protože neobsahuje žádné živé buňky, tělo ji nedokáže opravit poté, kdy dojde k jejímu poškození nebo zničení. Čištění zubů nepředstavuje vždy dostatečnou ochranu před prasknutím a kazem.

Někdy jsou to ony každodenní špatné návyky, které mohou nepříznivě ovlivnit zdraví vašich zubů – a vy si můžete ušetřit spoustu starostí, když se těchto návyků zbavíte.

Okusování nehtů: Koušete si nehty, když čtete tyto řádky? Víme, že je obtížné se toho zbavit, ale když to děláte, nejenže přenášíte spoustu bakterií z rukou do úst, ale ničíte si také zubní sklovinu a oslabujete přední zuby. Proto příště, až se budete chtít znovu zakousnout, snažte se ruce zaměstnat jinak, třeba mačkáním gumového balónku nebo proplétáním prstů.

Používání zubů při otvírání lahví: Samozřejmě, zuby jsou hlavně nástroj – ale jen k jídlu. Pokaždé, když otvíráte lahev zuby, riskujete jejich zlomení. Chápeme, že na zlomek okamžiku to pro vás může být nepohodlné, ale lepší je investovat do kvalitního otvíráku třeba jako přívěšek na klíče místo do lékařských zákroků

Kousání ledu: Znáte ten moment, kdy kousnete do kostky ledu a tváře vám zkřiví mrazivé píchnutí? Náhlá křeč kvůli drastickému poklesu teploty může způsobit zlomení zubů. Raději mějte u sebe xylitolové žvýkačky bez cukru. Zaměstnají vaše ústa a xylitol zabraňuje vzniku kyselého prostředí škodlivého pro zubní sklovinu.

Žvýkání tužek a propisek: Tento zvyk nejenže škodí vašim zubům, ale ani vaše jistě krásné psací potřeby nebudou vypadat nejlépe. Většina z nás tomuto zvyku propadá, když se potřebuje intenzivně soustředit na nějaký úkol. K poškození zubů nedochází okamžitě, ale postupně vede k prasklinám a kavitám.

Nevhodné používání párátka: Malý kousek dřívka se ve špatných nebo nešikovných rukou může stát nebezpečnou zbraní! Častěji, než si myslíte, používáme párátko nevhodně a ničíme si dásně. Místo toho je vhodnější jemná zubní nit, kterou použijte příště pro odstranění zbytků jídla mezi zuby.

S trochou pozornosti během dne se můžete těchto návyků zbavit a užívat si zdravější a sebevědomější úsměvy.

RYCHLÝ TIP

Když si okusujete nehty, snažte se od toho upustit. Nejenže tím přenášíte bakterie z rukou do úst, ale také obrušujete zubní sklovinu.


White teeth

Vaše Otázky Ohledně Zubní Péče

Najděte užitečné odpovědi na vaše otázky ohledně zubní péče v našem rádci, vytvořeném značkou Signal, rodinným expertem na zuby.

PŘEČÍST DALŠÍ ČLÁNKY