Skip to content
Zubní kazy jsou u dětí časté, protože sklovina mléčných zubů je tenčí než u dospělých. Poradíme vám, jak můžete chránit zuby vašich dětí.

" />
Příčiny a léčení zubních kazů u dětí

Příčiny a léčení zubních kazů u dětí

Každý rodič chce, aby jeho dítě mělo silné a zdravé zuby. Zubní kazy jsou však u dětí velmi časté, protože sklovina mléčných zubů je tenčí než u dospělých.

Zde je pohled na to, jak se kazy vyvíjejí a co můžete udělat pro ochranu zubů vašich dětí.

Co kazy způsobuje?

Bakterie v dětských ústech se šíří přirozeně a vytvářejí lepkavý povlak známý jako plak. Tento plak může pokrýt povrch zubů a když vaše dítě jí, bakterie tvoří kyseliny. A kyseliny naleptávají pevnou sklovinu, což vede ke vzniku kazů.

Jaké jsou příznaky?

Pokud má vaše dítě citlivé zuby, bolesti nebo přetrvávající zápach z úst, může trpět kazy. Někdy je můžete vidět, třeba jako křídově bílou nebo naopak tmavou skvrnku na zubu. V každém případě byste měli tuto situaci probrat se zubním lékařem.

Co se zubními kazy

Když se u vašeho dítěte objeví kaz, může lékař aplikovat fluoridový gel nebo zpevnit toto místo. Pokud je kaz větší, lze místo vyčistit a použít výplň, nebo zub vytrhnout.

Prevence zubních kazů u dětí

Nejlepším přístupem je kombinace dokonalé péče o zuby a stravy. A protože bakterie v zubním plaku získávají sílu hlavně z jídla s vysokým obsahem cukrů a škrobu a ze sladkých nápojů, snažte se je v jídelníčku vašich dětí omezit. Ale není to jen o tom, že vyřadíte všechno to špatné: měli byste zařadit nutričně bohaté potraviny jako zeleninu a ovoce, které dodávají slinám vašich dětí potřebné minerály. Tím pomůžete napravovat škody způsobované plakem.

Udělejte z kvalitní péče o zuby každodenní zvyk

Správná péče o zuby je zásadní. Navzdory všeobecnému přesvědčení ovlivňují mléčné zuby pozdější růst zubů. Bakterie se totiž mohou usazovat ve stoličkách, vyvíjejících se pod dásněmi a mohou se také přenášet mezi dospělými a dětmi. Proto je zapotřebí čistit zuby dítěte od prvního okamžiku, kdy začnou první zoubky růst. Jakmile budou schopny si zuby čistit samy, musíte na ně dohlížet, a to zhruba do sedmého roku věku.

Ujistěte se, že děti:

  • Pijí po jídlech dostatečné množství vody.
  • Čistí si zuby dvakrát denně vždy po dobu alespoň dvou minut.
  • Vyčistí si každé místo na každém zubu za použití kartáčku, který vyhovuje jejich ústům. Zubní kartáčky Signal Kids jsou navrženy speciálně pro děti. Kartáčky byste měli měnit každé dva až tři měsíce.
  • Používají pasty s fluoridem (pro děti vě věku od dvou let). Signal Kids nabízí řadu past pro děti, které pomáhají zabránit vzniku zubního kazu.
  • Čištění zubní nití je něco, čemu se děti brání, ale je důležité na denní bázi, aby se zabránilo tvorbě plaku mezi zuby.

Pokud v dětech vypěstujete dobré návyky pro čištění zubů, budou schopny samy se postarat o svoje zuby a dásně. Zabrání tím vzniku zubního kazu a budou moci užívat si zdravější a zářivější úsměv i v dospělejších letech.

How it Works
  1. Kaz zubní skloviny
  2. Kaz dentinu
  3. Kaz dřeně
  4. Infekce dřeně

RYCHLÝ TIP

Oproti obecnému přesvědčení, stav mléčných zubů ovlivňuje stav chrupu trvalého, proto je důležité začít se vštěpováním dobré péče o ústní dutinu již v útlém věku.


White teeth

Vaše Otázky Ohledně Zubní Péče

Najděte užitečné odpovědi na vaše otázky ohledně zubní péče v našem rádci, vytvořeném značkou Signal, rodinným expertem na zuby.

PŘEČÍST DALŠÍ ČLÁNKY