Skip to content
Bolest zubů může přijít nečekaně a bývá ochromující. Vyzkoušejte tyto přírodní prostředky pro rychlou úlevu od bolesti, zatímco čekáte na odborné ošetření.

" />
Domácí lékař na bolest zubů

Domácí lékař na bolest zubů

Egypťané nosili amulety; Aztékové žvýkali pálivé papričky a staří Řekové pili oslí mléko – boj s bolestí zubů je odnepaměti jedním z největších zápasů lidstva. Víme, že bolest vás může doslova ochromit, proto vám nabízíme několik tipů pro nejefektivnější domácí léčbu bolesti zubů, zatímco čekáte na sjednanou návštěvu lékaře.

Co přesně ale způsobuje bolesti zubů?

Obecné příčiny

Pokud bolest zubů přetrvává den nebo dva, měli byste se objednat ke svému zubnímu lékaři. Bude schopen určit přesnou příčinu, ale obvykle jde o jednu z těchto příčin:

  • Zubní kaz
  • Vypadlá výplň
  • Prasklý zub
  • Zubní váček
  • Infekce u zubního kořene

Můžete mít také zablokované kanálky, což způsobuje bolest zubů. Máte-li pochybnosti, obraťte se na lékaře.

Jak si mohu ulevit od bolesti?

  • Hřebíčkový olej: Kápněte dvě kapky na kousek vaty a opatrně přiložte k zubu. Hřebíčkový olej obsahuje eugenol, který působí jako přírodní anestetikum na bolest a místo také dezinfikuje.
  • Slaná voda: Rozpusťte čajovou lžičku soli v hrnku vařicí vody, nechte vychladnout a vykloktejte po dobu asi 30 sekund. Omezíte tím otok dásní, protože vytáhnete přebytečné tekutiny a vyčistíte postižené místo.
  • Kostka ledu: Vložte jednu nebo dvě kostky ledu do igelitového sáčku, obalte tenkou vrstvou látky a přitiskněte na tvář v místě bolavého zubu po dobu asi 15 minut, abyste znecitlivěli nervová zakončení.
  • Léky na bolest: Pokud se bolest stane nesnesitelnou, můžete si vzít některé z analgetik, jako například ibuprofen.

Přestože mohou tyto přípravky být účinné po omezenou dobu, neřeší skutečné příčiny obtíží. Rozhodně si domluvte návštěvu zubního lékaře, protože můžete zamezit rozšiřování zubního kazu a ztrátě zubů.

RYCHLÝ TIP

Kápněte dvě kapky hřebíčkového oleje na kousek vaty a opatrně přiložte k zubu pro rychlou úlevu od bolesti.

 
White teeth

Vaše Otázky Ohledně Zubní Péče

Najděte užitečné odpovědi na vaše otázky ohledně zubní péče v našem rádci, vytvořeném značkou Signal, rodinným expertem na zuby.

PŘEČÍST DALŠÍ ČLÁNKY