Skip to content
Poznejte rozdíly mezi plakem a kazem a využijte našeho praktického rádce, abyste se zbavili obou najednou.

" />
Jak se zbavit zubního kamene a plaku

Jak se zbavit zubního kamene a plaku

Všichni víme, že čištění zubů je důležité jako prevence proti tvorbě zubního plaku a zubního kamene –  ale co přesně to znamená? Zde najdete vše, co potřebujete vědět o zubním plaku a kameni, včetně rad, jak zabránit jejich vzniku a rozvoji.

Zubní plak a zubní kámen - jaký je rozdíl?

Zubní plak jsou škodlivé bakterie, tvořící se na vašich zubech a pod dásněmi. Před plakem na zubech byste se měli mít na pozoru, protože vznikající kyseliny mohou způsobit zubní kazy a onemocnění dásní. Pravidelné čištění zubů kartáčkem a nití většinou jako prevence stačí – ale pokud zůstane plak neodstraněný, ztvrdne a vytvoří se zubní kámen.

Zubní kámen utvoří tvrdou žlutavou vrstvu na vašich zubech, nejlépe patrnou u okraje dásní za spodní řadou předních zubů. Jakmile vznikne, může vám způsobovat zubní kaz a onemocnění dásní, a to přesto, že se o zuby pravidelně staráte – na rozdíl od plaku totiž zubní kámen neodstraníte kartáčkem a musíte si jej nechat odstranit vaším zubním lékařem nebo dentální hygieničkou.

Nejlepším způsobem, jak se vypořádat ze zubním kamenem, je zamezit jeho vzniku a růstu od samého počátku. Tady je návod:

Jak mohu odstranit zubní plak a zabránit vzniku zubního kamene?

Nic se nevyrovná dodržování pravidelné kvalitní péče o zuby při boji se zubním plakem a kamenem.

  • Zuby si čistěte důkladně a pravidelně dvakrát denně zubní pastou s obsahem fluoridu, vždy alespoň po dobu dvou minut. Zubní pasta Signal obsahuje fluorid a další aktivní složky, které účinně zamezují právě vytváření zubního kamene.
  • Používejte zubní kartáček s měkkými až středně tvrdými štětinami.
  • Denně používejte zubní nit – je to nezbytné a neměli byste tento krok vynechat, ani když máte hodně naspěch.
  • Vyplachujte ústní vodou s obsahem fluoridu.

Navštěvujte zubního lékaře každých šest měsíců, aby vám odstranil případně vzniklý zubní kámen.

Jezte jídla, která nesvědčí zubnímu plaku

Tvorbě zubního plaku napomáhají jídla s vysokým obsahem cukru a škrobu, jako například bílý chléb z rafinované mouky a těstoviny. Snažte se omezit jejich konzumaci. Pokud si dáte sladkost nebo jídlo s vysokým obsahem škrobu, zkuste si důkladně vyčistit zuby – pokud možno ne dříve než za 30 minut po tomto jídle. Pomáhá také pití dostatečného množství vody, které spláchne zbytky jídel a udržuje správnou hladinu pH ve vašich ústech.

Nechte si zuby vyčistit odborníky

Důležité je rovněž navštěvovat vašeho zubního lékaře nebo dentální hygieničku alespoň jednou za půl roku a nechat si zuby vyšetřit a vyčistit. Jsou schopni odstranit vzniklý zubní kámen a poradit vám při řešení dalších problémů.

Jakmile si zvyknete na pravidelnou každodenní péči o zuby a uděláte z toho zvyk, čištění mezizubních prostor a zubů se stane tak přirozeným, že si budete užívat zdravější a veselejší úsměv každý den.

How it Works
  1. Plak
  2. Kámen
  3. Zdravé dásně
  4. Zdravé kosti

RYCHLÝ TIP

Po každém jídle vypijte dostatečné množství vody; pomáhá spláchnout zbytky jídel a přirozeně zabraňuje vytváření zubního kamene.


White teeth

Vaše Otázky Ohledně Zubní Péče

Najděte užitečné odpovědi na vaše otázky ohledně zubní péče v našem rádci, vytvořeném značkou Signal, rodinným expertem na zuby.

PŘEČÍST DALŠÍ ČLÁNKY