Skip to content
Recycled tubes

Mise Planeta

people holding the planet earth

Unilever – závazky

Nám v Unileveru záleží na naší planetě. Proto jsme si dali přísné závazky ohledně používání plastů.

Do roku 20251 se zavazujeme: 

  • vyrábět pouze recyklovatelné, opakovaně použitelné nebo kompostovatelné plastové obaly, 
  • o celou jednu třetinu snížit v našich obalech používání plastu z prvovýroby, 
  • za účelem zlepšení recyklační infrastruktury spolupracovat s vládami, nevládními organizacemi a místními komunitami. 

Ale to je jen začátek naší cesty – pracujeme na dalším snižování našeho dopadu na životní prostředí.

Současná situace v České republice

Momentálně se v České republice vyhodí miliony tub od zubních past. Dochází k tomu bohužel proto, že dosud se tuby nevyráběly z recyklovatelných materiálů.

Jako lídr v oblasti produktů pro dentální hygienu v ČR jsme si uvědomili, že je na čase s tím něco udělat. Chceme mít dlouhodobý vliv na naši společnost i životní prostředí, které jednou předáme dalším generacím.

pile of toothpaste tubes
Prodent tube

Naše řešení: nová recyklovatelná tuba

Závažnost problémů, kterým životní prostředí čelí, nás přiměla přehodnotit postoj k materiálům použitých v tubách pro naše zubní pasty. Vyvinuli jsme tedy recyklovatelnou tubu Signal White Now Detox, kterou jsme uvedli na trh v roce 2020. Tuba je plně recyklovatelná za podmínky existence lokálního recyklačního zařízení k tomu určeného. V případě ostatních řad našich výrobků uvedeme tuto tubu na trh do roku 2025.

hand holding toothpaste tube

Proč svoji technologii sdílíme s konkurenty?

Sdílením své technologie chceme odstartovat přechod na recyklovatelné tuby zubních past v globálním měřítku. Naším stěžejním cílem je, aby se na celém světě daly recyklovat úplně všechny tuby používané pro balení produktů, tedy nejen ty na zubní pasty.

tube in recycling bin

Jak mohu tento typ tuby recyklovat?

Jednoduše z ní vymáčkněte tolik zubní pasty, kolik dokážete, víčko našroubujte zpátky na tubu a hoďte ji do recyklačního koše na plasty. Tuby se nyní vyrábějí z polyethylenového plastu (HDPE) s vysokou hustotou. Jde o stejný materiál, který se používá na výrobu většiny lahví od šamponů, pracích prostředků nebo pleťových produktů, a když doslouží, čeká je běžný proces recyklace plastů za podmínky existence lokálního recyklačního zařízení k tomu určeného.

toothpaste tubes

Z čeho se tato tuba vyrábí?

Vnitřní hliníkovou bariérovou vrstvu (ABL), která se obvykle používá v laminátu tuby, jsme nahradili recyklovatelnou alternativou z plastu (PBL). Samozřejmě to nemá vliv na kvalitu ani bezpečnost produktu.

V nové tubě jsme použili laminát, který je tenčí (nebo v případě větších tub stejně silný) ve srovnání s předchozími typy tub. Náš přechod na recyklovatelné plasty tedy znamená, že ve výsledku používáme méně plastů – a tuby jsou navíc měkčí a pasta se z nich snáze vymačkává.

Prodent tube

Který produkt od značky Signal se dá recyklovat?

Všechny zubní pasty z řady Signal White Now Detox se dají za podmínky existence lokálního recyklačního zařízení k tomu určeného. V průběhu roku 2022 přejdeme na plně recyklovatelné balení i u past z řady Signal Nature Elements. Do roku 2025 bude každá z našich tub Signal recyklovatelná. A samozřejmě všechny naše lahve na ústní vodu se už také dají recyklovat.

Source: Nielsen Toothpaste Volumes MAT, únor 2021

People recycling

Do roku 2025 výrazně omezíme používání plastů z prvovýroby

V Signalu jsme odhodláni snížit v našich obalech množství nového plastu z prvovýroby. Od 2020 se naše lahve na ústní vodu vyrábějí ze 100% recyklovaného plastu. A nyní jsme také v tubách začali nahrazovat nové plasty těmi recyklovanými. Pokud na povrchu tuby uvidíte malé bílé skvrny, můžete si být jisti, že to má dobrý důvod – je to totiž důkaz, že tuba obsahuje recyklovaný plast. Náš tým odborníků pro výzkum a vývoj zkoumá způsoby, jak by se u našich tub dalo v budoucnu nahradit více původních plastů těmi recyklovanými. 

Také jsme se pustili do odstraňování plastových „okének“ z papírových krabiček White Now, čímž snížíme množství použitých plastů při výrobě a krabičky tak navíc budou snadněji recyklovatelné. První pasta Signal White Now Sensitive v celopapírové krabičce byla na náš trh uvedená již na konci roku 2021 a další budou brzy následovat.

Toto je jen začátek naší cesty k čistšímu světu pro budoucí generace. Víme, že toho musíme udělat ještě hodně. V plánu je, aby všechny naše tuby byly recyklovatelné, ale také vyrobené z recyklovaného plastu. To nám v rámci naší mise pomůže snížit používání původního plastu o třetinu a také vyrábět pouze recyklovatelné, opakovaně použitelné nebo kompostovatelné plastové obaly, a sesbírat do konce roku 2025 více plastů než prodáme. 

Další otázky?

Zavázali jsme se, že do roku 2025 budou recyklovatelné všechny naše tuby. Přejít na ně však nějakou dobu trvá, a proto některé z našich tub zatím ještě recyklovatelné nejsou. Děláme ale všechno, co je v našich silách, abychom tento přechod co nejvíce urychlili.

Kvůli jejich tvaru a velikosti byla recyklace tub od zubních past vždycky složitá. Tuba obvykle obsahuje hliníkovou vrstvu, která chrání samotný produkt, ale právě tato část obalu byla důvodem, proč se nedalo tuby běžně recyklovat. 

Jsme ale hrdí na to, že po 4 letech výzkumu a vývoje jsme mohli uvést na trh naši první recyklovatelnou tubu, která se dá recyklovat jako ostatní plasty a která zároveň nemá žádný vliv na kvalitu nebo účinky zubní pasty.

Recyklovatelný plast se používá a následně i likviduje zodpovědným způsobem, navíc stále jde o cenný materiál, který má důležitý úkol –udržovat kvalitu produktu a umožnit jeho snadné použití.

Naše recyklovatelné tuby jsou vyrobeny z polyethylenu s vysokou hustotou (HDPE). Je to jeden z nejsnáze recyklovatelných plastů na trhu. Může být zpracován a znovu použit v mnoha dalších produktech a obalech. 

To znamená, že toto je pouze začátek naší cesty k tomu, aby byl svět v budoucnu čistší. Víme, že toho ještě musíme udělat spoustu, a náš tým neustále pracuje na způsobech, jak snížit náš dopad na životní prostředí.

Ne, co se týče chuti, vůně a kvality našich zubních past, nedělali jsme žádné kompromisy. Jediná znatelná změna proběhla u naší tuby jako takové – její materiál je měkčí a hladší.

Recyklovaný plast použitý v našich lahvích na ústní vodu nebo tubách na zubní pasty se dříve používal pro balení potravin (plast z lahví na mléko a džusy jde většinou na výrobu tub a ty od nápojů se zase promění v lahve na ústní vodu). Tento plast se potom sbírá, třídí, čistí a zpracovává, aby se dal znovu bezpečně použít v nových obalech. Raději tedy dáme tomuto plastu nový život, než abychom používali nový plast z prvovýroby.

Recyklovatelný je takový druh plastu, který se dá zpracovat a znovu použít k výrobě jiných obalů nebo produktů. Nerecyklovatelný plast se od něj liší tím, že po použití je možné ho pouze zlikvidovat nebo energeticky zhodnotit (lineární ekonomika).

Recyklovaný plast se vyrábí z materiálu, který byl dříve použit v jiných obalech. Pro opětovné využití se potom nasbíral a zpracoval v nových obalech (jako jsou například lahve atd.). Dá se opakovaně recyklovat (oběhové hospodářství).

My v Signalu jsme se zavázali, že do roku 2025 u nás snížíme používání nových plastů o jednu třetinu. Pracujeme na nahrazení co největšího množství nových plastů v našich tubách těmi recyklovanými (PCR). To znamená, že s naší současnou technologií jsme schopni v tubách vyměnit asi 20 % plastu z prvovýroby za recyklovaný plast, aniž by to ovlivnilo kvalitu produktu. Neustále hledáme způsoby, jak tuto technologii vylepšit, a očekáváme, že budeme schopni toto číslo ještě navýšit.

Použití PCR plastů je bezpečné – získává se z potravinových obalů z polyethylenu s vysokou hustotou (HDPE), většinou jde o lahve od mléka a džusů. Recyklovaný plast zatím není široce dostupným materiálem a technologie na jeho zpracování je složitá, protože musí mít specifické vlastnosti, aby byl vhodný pro použití v tubách na zubní pasty.

Všechny produkty Unilever pro dentální a ústní hygienu jsou v souladu s předpisy EU a před uvedením na trh procházejí důkladným hodnocením bezpečnosti. Recyklovaný plast se získává z potravinářských obalů z polyethylenu s vysokou hustotou (HDPE) – většinou jde o lahve od mléka a džusů. Potvrdilo se také, že je tento materiál bezpečný pro použití v tubách na zubní pasty.

HDPE: typ plastu se specifickými mechanickými vlastnostmi vhodnými pro výrobu obalů

Použití recyklovaného plastu v tubách je náročné, protože jeho vlastnosti se mohou mírně lišit. To znamená, že povrch tuby není vždycky dokonale hladký, což narušuje proces tisku. Nemá to ale vliv na bezpečnost ani celkovou funkčnost produktu. Omezit používání původních nových plastů je pro nás daleko větší prioritou než to, jak obal vypadá.

Ano, lahve a tuby obsahující recyklovaný plast se dají dále recyklovat za podmínky existence lokálního recyklačního zařízení k tomu určeného a výsledný plast lze využít pro výrobu nových obalů (například lahví na čisticí a prací prostředky)