Skip to content
Zubní skvrny jsou zpravidla způsobeny špatnými hygienickými návyky. Zařaďte těchto několik jednoduchých kroků do každodenní rutiny ústní péče, abyste předešli nechtěnému zažloutnutí a zbarvení zubů.

" />
Co způsobuje žloutnutí a zbarvení zubů

Co způsobuje žloutnutí a zbarvení zubů

Většina lidí se narodí se zuby jak ze slonoviny, ale existují různé přirozeně se vyskytující odstíny, od žluté až po šedou. Barva vašich zubů je určena vaší DNA stejným způsobem jako DNA určuje barvu vašich očí nebo vlasů. Zatímco žlutý odstín není známkou špatného orálního zdraví, žluté skvrny jsou zpravidla způsobeny špatnými hygienickými návyky. Podívejme se na některé z nejčastějších příčin zbarvení zubů.

Špatná dentální hygiena

Usazování plaku je jednou z hlavních příčin skvrnitosti zubů. Ujistěte se, že si nejméně dvakrát denně vyčistíte zuby, nejméně jednou denně vyčistíte mezizubní prostory a vypláchnete ústa pomocí ústní vody, abyste odstranili bakterie a zabránili vzniku plaku a zubního kamene.

Poškození skloviny

Zuby žloutnou s věkem, protože sklovina se časem oslabuje a odhaluje dentin, což je tmavší látka, která tvoří většinu zubu. Můžete zabránit poškození skloviny tím, že budete pít kyselé nápoje přes slámku, omezíte kyselé potraviny a každý den si budete čistit zuby, mezizubní prostory a užívat ústní vodu.

Potraviny a nápoje

Ve sklovině jsou miniaturní štěrbiny, které mohou zachycovat malé kousíčky jídla a nápojů. Káva, víno, čaj a bobuloviny obsahují velké množství taninu, chromogenu a kyselin - látky, které se váží na sklovinu a způsobují změnu barvy. Snažte se omezit jejich příjem a vypláchněte ústa velkým množstvím vody poté, co jste konzumovali kyselé potraviny a nápoje. Nejdůležitější je, že si zuby dvakrát denně vyčistíte a pravidelně navštěvujete svého zubaře.

Žvýkací tabák nebo kouření

Tabák obsahuje nikotin a dehet, které se budou držet na zubní sklovině a způsobí změnu barvy. Pokud přestanete s kouřením, zlepší se vaše celkové zdraví i vzhled vašich zubů.

Vedlejší účinky na léčbu

Některá antibiotika, jako je tetracyklin a doxycyklin, jsou známá tím, že zbarvují zuby u dětí. Užívání antihistaminik, antipsychotik a léků na vysoký krevní tlak může také vést ke změně barvy - je dobrý nápad konzultovat s lékařem, než je užijete.

Tím, že provedete několik jednoduchých změn ve svém každodenním životě, můžete najít způsoby, jak se vyhnout skvrnám zubů a zbarvení. Udržujte si pravidelnou péči o ústní dutinu čištěním zubů, mezizubních prostorů a užitím ústní vody a nezapomeňte navštívit svého zubního lékaře každých šest měsíců.

RYCHLÝ TIP

Omezte příjem kávy, vína, čaje, protože obsahují hodně taninu, chromogenu a kyselin - látky, které se váží na zubní sklovinu a jsou příčinou skvrn.


White teeth

Vaše Otázky Ohledně Zubní Péče

Najděte užitečné odpovědi na vaše otázky ohledně zubní péče v našem rádci, vytvořeném značkou Signal, rodinným expertem na zuby.

PŘEČÍST DALŠÍ ČLÁNKY